Тимошенко Юлія

Глава партії «Батьківщина»
Політика
40
в Всеукраїнському рейтингу
21
в Всеукраїнському експертному рейтингу

Біографія Тимошенко Юлія

Народилась 27 листопада 1960р, м. Дніпропетровськ

Українська державна та політична діячка, підприємниця. Народний депутат України з 1997 року.

У 1990-х керівниця низки приватних компаній з торгівлі бензином і газом, видобутку природних копалин. До 1997 року очолювала монополіста з торгівлі газом на ринку України корпорацію «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ), оборот якої 1996 року склав 11 млрд $.

10-й та 13-й Прем'єр-міністр України (2005, 2007–2010), віце-прем'єр-міністр України з питань паливно-енергетичного комплексу (1999–2001), одна з лідерів «Помаранчевої революції» 2004, керівниця партії «Батьківщина» та блоку Тимошенко.

Перша жінка — прем'єр-міністр України. Кандидат економічних наук.

Виступає за інтеграцію України до ЄС, вступ до НАТО.

Дитинство, освіта, перше робоче місце

Юлія Володимирівна народилася 27 листопада 1960 року у Дніпропетровську у родині українського латиша й українки. Навчалася в Дніпропетровську в середній школі № 37, останній рік — у школі № 75, яку закінчила 1977-го.

1978 — вступила на факультет автоматики-телемеханіки Дніпропетровського гірничого інституту. 1979 року одружилася з Олександром Тимошенком, 1980-го народила доньку. 1981-го перевелася на економічний факультет ДНУ. 1984-го закінчила університет і отримала диплом з відзнакою за спеціальністю «економіка праці» з кваліфікацією «інженер-економіст». За розподілом у 1984—1988 працювала на Дніпровському машинобудівному заводі (ДМЗ, ДніпроМаш) у Дніпропетровську, на посаді інженера-економіста.

Підприємницька діяльність

Перший бізнес

1988 — на початку розвитку кооперативів з чоловіком відкрила пункт відеопрокату. Вважається, що істотну допомогу у цій справі надав свекор Геннадій Тимошенко, який наприкінці 1980-х керував мережею обласного кінопрокату.

З 1989 — комерційний директор молодіжного центру «Термінал». За статутом ця структура також займалася відеопрокатом і розташовувалася у літньому кінотеатрі парку імені Шевченка (Дніпро). Первинний капітал, зароблений у «Терміналі», дозволив створити ще один бізнес — торгівлею нафтопродуктами через Російську товарно-сировинну біржу (РТСБ).

З 1991 — комерційний, а згодом генеральний директор СП Корпорація «Український бензин» (СП КУБ). В період з 1992 до 1994 року КУБ стала монополістом у постачанні нафтопродуктів для сільського господарства Дніпропетровської області. Постачання здійснювалось за бартерною схемою, що дозволяло отримувати сільгосппродукцію по низьким цінам.

Одночасно чоловік створив міжнародну компанію «Сіаль», яка займалась розробкою родовища червоного граніту.

Політична кар'єра

 • Січень 1997–1998 — народний депутат України (ВРУ II скликання, Бобринецький виборчий округ № 229 Кіровоградської області). На момент обрання народним депутатом була безпартійною. Член Комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності.

 • Вересень 1997–1999 — перший заступник голови партії «Громада» Павла Лазаренка.

 • У 1999 захистила в Київському національному економічному університеті кандидатську дисертацію за спеціальністю «08.02.03 — організація управління, планування та регулювання економіки» на тему «Державне регулювання податкової системи»

 • 1998–2000 — народний депутат України (ВРУ III скликання від ВО «Громада», виборчий округ № 99 Кіровоградської області). Голова Бюджетного комітету ВРУ. На цій посаді ініціює бюджетну реформу, розробляє перший Бюджетний кодекс України, прийнятий у 2001, проєкти Податкового і Соціального кодексів і пенсійної реформи, соціальні програми.

 • У березні 1999 організувала депутатську фракцію «Батьківщина» у ВРУ. Була одним із засновників партії «Батьківщина», створеної у липні 1999-го. 18 грудня того ж року на другому з'їзді була обрана головою партії.
 • 5—7 вересня 2001 під час Економічного форуму в Криниці (Польща) Тимошенко представляла Україну в списку претендентів на звання «Людина року Центрально-Східної Європи» (єдина жінка серед претендентів).
 • У листопаді 2001 на базі ФНП був створений Блок Тимошенко.
 • У березні 2002 на виборах до ВРУ Блок Юлії Тимошенко здобув 7,2 % голосів виборців. Юлія фракцію БЮТ у Верховній Раді 4-го скликання, яка об'єднала 24 народні депутати.

Нагороди й відзнаки

 • За визначні заслуги перед Українською Православною Церквою Московського Патріархату нагороджена орденом святої великомучениці Варвари (1998).
 • У липні 2005 журнал Forbes, складаючи рейтинг 100 найвпливовіших жінок світу, називає українського прем'єра Юлію Тимошенко третьою за впливовістю жінкою планети.
 • У вересні 2005 Тимошенко отримує нагороду «Людина року Центрально-Східної Європи», яку присуджує їй Економічний форум у Криниці Гурській (Польща).
 • У грудні 2005 під час другої щорічної сесії Євросередземноморського форуму в Монако Юлії Тимошенко вручено ще одну міжнародну нагороду — Prix de la Foundation — за «видатні лідерські якості, економічні досягнення під час керівництва Кабінетом міністрів й антикорупційну політику, а також за боротьбу із загрозами демократії, що виникають у сучасному світі».
 • У березні 2007 французький журнал «Міжнародна політика» вручив лідеру БЮТ Юлії Тимошенко відзнаку «За політичну мужність». Це перша нагорода, яку одержав представник України за 25 років існування проєкту. Попередня така нагорода була вручена у 2004 Папі Римському Іоану Павлу II.
 • У березні 2007 Ю.Тимошенко отримала нагороду впливової неурядової організації США Conservative Political Action Conference «за внесок у розвиток демократії».[450]
 • На урочистих зборах з нагоди Дня шахтаря, які відбувалися в Луганську, нагороджена знаком «Шахтарська слава» III ступеня (2008).
 • У жовтні 2009 Патріарх Єрусалимський Теофіл III нагородив Юлію Тимошенко найвищою нагородою Єрусалимської Православної Церкви — Орденом Святогробського Братства.
 • У жовтні 2012 екс-прем'єр-міністру України Юлії Тимошенко присуджено Міжнародну премію Папи Римського Боніфація VIII. Уперше цією премією у 2003 було нагороджено Папу Римського Іоана Павла II.
 • У липні 2013 політична партія Іспанії Уніо Демократіка де Каталунія (Unio Democratica de Catalunya) нагородила лідера української опозиції Юлію Тимошенко медаллю Мануеля Карраско Формігуера за її внесок у захист демократії та свободи і боротьбу за відновлення верховенства права в Україні. Раніше цією медаллю були нагороджені колишній Президент Чехії Вацлав Гавел (2007), Президент Європарламенту Ганс-Герт Петтерінг (2008) та інші видатні діячі.
 • 18 жовтня 2014 у м. Хмельницький журналісти вручили Юлії Тимошенко премію імені Якова Гальчевського «За вагомий внесок в розвиток демократії та подвижництво у державотворенні в Україні». Цією премією лідер «Батьківщини» була нагороджена в 2011.
Написати намОтправить

Ваші голоси на сьогодні вичерпані(100 раз у день)

Ви не можете голосувати більше одного разу на день за одного кандидата!

Ви хочете закінчити голосування в цьому регіоні на сьогодні?

Ви хочете закінчити голосування в цьому регіоні на сьогодні?